טיפול באסתמה ע"י יוגה


טיפול באסתמה דרך יוגה
בגלל הקשר הישיר למערכת העצבים והמוח, קשיי נשימה מפירים מיד את האיזון השכלי והרגשי שלנו. בדרך כלל רובנו לא שמים לב כלל לנשימה, אלא אם כן אין לנו מספיק אוויר. תרגול יוגה פירושו לשים לב לנשימה גם כאשר הכל לכאורה כשורה.
תועלות היוגה בטיפול באסתמה:

1.
תרגול נשימה נכונה ושליטה בנשימה -מודעות להרגלי הנשימה שלנו משפרת את תפקוד הריאות -  נשימה בטנית המניעה את הסרעפת לפעולה, הארכת הנשיפה המאפשרת הרפיה ורכות בחללים שבדרך כלל סגורים ומכווצים.
תרגול הנשימה –(פראנימה) מהווה כלי מונע התקפים ומקל על הנשימה ברמה היום יומית.

2. שיפור היציבה- איכות הנשימה שלנו משפיעה על היציבה שלנו ,לכן לרוב אנשים עם מחלות ריאה יהיו עם בית חזה סגור, יציבה רפויה וכפופה וחולשה בטנית.תנוחות יוגה שפותחות את בית החזה, משפרות את תפקוד הריאה ומגדילות את הנפח היעיל שלה. לכן במקביל לעבודת הנשימה יש ללמד מודעות ליציבה- שמיידית משפיעה על הנשימה וכמובן חיזוק והארכה של שרירים על פי הצורך (חיזוק שרירי בטן פנימיים מלמד את שרירי הנשימה לפעול בצורה המיטבית ביותר וכמובן משפר את איכות הנשימה). 
3.ד
גש על תרגול מניעתי- תרגול יומי של תנוחות ותרגילי נשימה בדרך כלל מגדיל את משך הזמן בין התקפי האסתמה ומוריד את גורם החרדה ,מרגיע את הגוף ומאפשר זיהוי מוקדם של סימפטומים להתקפי אסתמה. מכיוון שליוגה אין תופעות לוואי שליליות כמו לתרופות, היא מהווה אמצעי שיקום פשוט ואפקטיבי יותר. והכי חשוב - נטול סיכונים.
4.. מודעות- הלמידה התנועתית והנשימתית מחזקת ומתזמנת את הסרעפת עם הנשימה, מעודדת שאיפות מתונות ויעילות, ומלמדת הרגלי נשימה נכונים.. המתרגל הופך לרגיש יותר להשפעות הרגשיות, התזונתיות והאקלימיות שגורמות לנשימה להשתנות. תשומת לב זו מאפשרת איתור סימפטומים להתקף כבר בתחילתם ואיתם הפעלת כלים מודעים לריפוי והרגעה עצמית.


 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים