על הנשימה בטיפול היוגה


סרטון הדמייה אנטומי של מערכת הנשימה .מקסים.
שימו לב לקשר בין נשימה מלאה לתנועת האיברים ועמוד השדרה. נשימה מלאה יוצרת תנועה תמידית פועמת בכל הגוף.


החיבור שלי עם יוגה ככלי ריפוי לא קרה ברגע, אלא רק לאחר מספר שנים של תרגול גיליתי את כוחו ועוצמתו של היוגה כדרך לשינוי וגדילה. ההתחלה הייתה בעיקר תהליך של היכרות עם גופי המוגבל, הלא גמיש ולעתים גם כואב.חשתי מאמץ רב בתוך התרגול וחשבתי שכך אמור להיות. לאחר זמן מה הגוף החל להתחזק ולהתגמש ויכולתי להתפנות בתודעתי לנשימה שלי.

במהלך תרגול היוגה גיליתי את עצירות הנשימה שהתרחשו ללא מודעות מצידי.גיליתי את האיכות המשתנה תדיר של הנשימה במצבים שונים בחיים. למשל: בנהיגה,רחיצת כלים,במהלך תרגול היוגה,עם משפחתי ובשעת כעס ורגשות סוערים. גיליתי שלעתים הנשימה שלי לא הייתה במיטבה,הגוף הגיב בצמצום,סגירות ומתח וכך גם נפשי כשהייתי
במתח. אז חלחלה לי ההבנה של החיבור גוף נפש והבנתי שנשימתי שלי מעידה על מצב הנשמה שלי.

בתרגול היוגה מושם דגש רב על תרגול מתוך חיבור התנועה אל הנשימה הטבעית. במהלך התרגול אנו לומדים להכיר בנשימה ככלי להכרות עם עולמינו הפנימי. בחיי היומיום הנשימה מושפעת ממצבי רוח , מצב חולי , יציבה וכו התרגול מלמד אותנו לעשות שימוש בנשימה כדי להתמודד עם כל אלה. הנשימה היא ראי לנשמה: היא קצרה ומתוחה כשקיים עומס רגשי, ארוכה וזורמת כשאנו באיזון.
הנשימה מעידה על העומס בו אנו נמצאת וכשאני בתשומת לב לנשימה אני יכולה לשנות אותה, להעמיקה,להשקיטה –וכך גם לאט לאט להשקיט את התודעה.האם היא נתקעת בחזה ,או ממלאה את הבטן.אם תסתכלו על תינוק תראו שהוא נושם בכל תא ותא בגופו, כל גופו נע בנשימה.באדם מבוגר נראה לעיתים נשימה קצרה,חוסר יכולת לנשום מן האף,אין תנועה של סרעפת (אפשר לראות זאת על ידי חוסר תנועה של הצלעות והבטן).
כשאין תנועה, אין זרימה מספקת של חמצן ,עמוד השדרה נוקשה, אין תנועה במפרקים והשרירים קצרים וכך כל הגוף מכווץ וזה עלול להוביל לבעיות בגב כמו פריצות דיסק,בעיות יציבה וכו'. לכן תרגול היוגה מאפשר שקט יחסי ויכולת התבוננות ותשומת לב  שבכוחה להוביל לשינוי.
הלמידה שלי יצאה מחוץ למזרון היוגה לרגעים שביום יום וכך לאט לאט גיליתי את כוחה של היוגה ככלי מרפה –הנשימה מעידה על העומס בו אני נמצאת וכשאני בתשומת לב לנשימה אני יכולה לשנות אותה,להעמיקה,להשקיטה –וכך גם לאט לאט להשקיט את התודעה. התחלתי להתבונן באנשים נושמים.כיצד הם נושמים,היכן הנשימה מתחילה,ולאן היא מגיעה .האם היא נתקעת בחזה ,או ממלאה את הבטן.אם תסתכלו על תינוק תראו שהוא נושם בכל תא ותא בגופו, כל גופו נע בנשימה.באדם מבוגר נראה לעיתים נשימה קצרה,חוסר יכולת לנשום מן האף,אין תנועה של סרעפת (אפשר לראות זאת על ידי חוסר תנועה של הצלעות והבטן).

כשאין תנועה, אין זרימה מספקת של חמצן ,עמוד השדרה נוקשה, אין תנועה במפרקים והשרירים קצרים וכך כל הגוף מכווץ.גיליתי ,(כמובן זו חוויה אישית בלבד ולא מבוססת על שום מחקר או מאמר) שאנשים עם בעיות בגב כמו פריצות דיסק,בעיות יציבה, מחלות מעיים וכו' ,לרוב נושמים לא תקין!.כמובן שיש עוד הרבה גורמים שאולי אליהם אני לא מודעת ,אך מבחינת הראייה שלי–אחד האלמנטים שיצרו חוסר איזון בגוף היה מעט חמצן שנכנס לגוף ומעט פחמן דו חמצני היוצא מן הגוף .לכך אפשר לקשר: קשיים רגשיים, ליקוי יציבה שמקשים על הרחבת הראות בקלות וכמובן עוד הרבה גורמים.

הניסויים שלי המשיכו כשחליתי, או כשבתי חלתה כאשר הייתי "נושמת" תוך כדי הנחת ידיים אל המקום הכואב (כשהילדים שלנו חולים זה קורה לנו כהורים באופן טבעי).באחד הפעמים שחליתי בשפעת וגופי רעד מצמרמורות והקור חדר לעצמותי חשתי לאט לאט איך הכאב פושט וזולג לכל שריר בגופי.התחלתי לנשום אל השרירים,ולחוש אותם נעים ומתרחבים לכל שאיפה ומרפים עם כל נשיפה.לאחר זמן מה הצמרמורות פסקו!הגוף לא כאב וחוויתי שפעת קלה יחסית.

הגילוי הזה מילא אותי בתשוקה גדולה ללמד מטופלים לרפא עצמם דרך  נשימתם, תנועתם,חקירתם את דפוסי  התנועה שלהם ביום יום והכרות תבונתית שלהם עם גופם .

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים