החשיבות של רצפת אגן תקינה -אנטומיה

במאמר זה נבחן את אברי האגן, שרירי קרקעית האגן ומפרקי הירכיים בשלושה רבדים : רגשי, מנטלי ורוחני.

אנו נתייחס למיקום איברי האגן, לקשר בין תנועת שרירי קרקעית האגן למפרקי הירכיים, נבדוק מה האגן מייצג מבחינה רגשית ומנטלית והאם יש קשר בין אברי האגן לתמיכת שרירי קרקעית האגן לבין הפן הרגשי- מנטלי.


קצת מידע על רצפת האגן..

איברי האגן כוללים שלושה איברים עיקריים: הרחם, שלפוחית השתן והחלחולת. הרחם ממוקם עמוק באגן מתחת לאיברי הבטן, בין שלפוחית השתן, הנמצאת לפניו לחלחולת (הרקטום). עצמות האגן – מהוות  את המעטה החיצוני של איברי האגן.  עצמות אגן הירכיים יוצרות כעין חגורה שלמה מסביב לאברי האגן. כשמאחור נמצאת עצם העצה המהווה גם חלק מעמוד השדרה ואליה מחוברות מכל צד עצמות האגן. עצמות אלה מתחברות זו לזו מלפנים וכך נוצרת כעין קערה המכילה את אברי האגן ומגנה עליהם )עצם הכסל, השת והחיק).

רצפת האגן -  הנה שטח המרפד את קרקעית האגן הגרמי. היא מורכבת מרקמות חיבור, עצבים, כלי דם, ושרירים, היוצרים כולם יחד מעין "טרמפולינה" בפתחו התחתון של האגן. מעליה מממוקמים אברי האגן הקטן ( שלפוחית השתן, ערמונית אצל הגבר, רחם אצל האישה וחלחולת)  ודרכה עוברים: מקדימה צינור השת, במרכז הנרתיק ומאחור עובר דרכה פי הטבעת ובקומה אחת למעלה יותר גם אברי חלל הבטן. כדי שהאברים הללו יתפקדו בצורה יעילה עליהם להיות מקובעים במקומם האנטומי. קיבוע זה מתבצע ע"י שלושה סוגי רקמות: מאחור ומהצדדים קיימת תמיכה של עצמות האגן. מלמטה ומלפנים אין עצמות ושם מחליפות את העצם רקמות רכות.

בחיי היומיום שלנו, הנשים, אנחנו מתנהלות במצב זקוף כנגד כוח המשיכה. אנחנו הולכות, רצות, יושבות ולעיתים גם נושאות משא כבד  כמו ילד או תיק. כאשר אנחנו עושות את הפעולות האלה האגן והגב התחתון צריכים להיות מאוזנים בעוד הגמישות והכוח בירכיים מאפשרים לנו את התנועה.

כאשר אנו מתייחסות לאגן ואבריו מן ההיבט הפיזי -  עלינו להניח שהאגן הוא מרכז הגוף הוא משמעותי בעיקר בגוף האישה כיוון שנשים חוות את מירב השינויים במהלך חייהן באיברי האגן (מחזור חודשי, הריון, לידה).כיוון שהאגן מחובר לרגליים הוא שואב כוח מן האדמה, מאפשר בסיס איתן לצמוח ממנו וקרקע טובה לפלג הגוף העליון.

כמו שהאגן ברמה הפיזית מהווה בסיס לפלג הגוף העליון וחיבור לרגליים, דהיינו מרכז הגוף, זהו גם תפקידו ברמה הרגשית או הרוחנית, מרכז המכיל ומעבד רגשות וחוויות וגשר לעולם הרוחני.


מבחינה רגשית 

האגן בנוי בצורת מיכל, ערסל,  וכמו שתפקידו בחיינו כנשים הוא להכיל תינוקות ולאפשר להם בבוא הזמן לצאת מגופינו כך גם בכל הנוגע לכל יצירה שהיא ולא רק ליצירת חיים. האגן הוא הקרקעית של גופנו ולכן "קל" לנו לדחוק אליו את כל מה שאיננו רוצות להתעסק בו "רחוק מהעין" אך הוא מאפשר לנו גם להתחבר אליו, במחזוריות הטבעית שלנו, בתשומת לב ודרכו ללמוד על עצמנו, על היכולות שלנו, הפחדים, הזיכרונות, היצירה והאהבה. האגן כשמו כן הוא, מיכל המכיל לא רק את איברי האגן הפנימיים אלא גם מכיל את כל החוויות וההתנסויות שחווינו במהלך החיים ואת כל זיכרונות העבר שלנו. האגן מכיל רגשות שהדחקנו, דברים לא פטורים, זיכרונות שהדחקנו מעצמנו ומהסביבה, אירועים שלא התמודדנו איתם וטראומות מן העבר גם טראומות מיניות. האגן מסמל את העבר שלנו, כל חוויות והתנסויות העבר לא הולכות לאיבוד אלא נשארות חבויות באגן. כל הרגשות וההתנסויות  שהדחקנו ולא פטרנו יבואו לידי ביטוי באגן, באמצעות סימפטומים גופניים כמו: נוקשות באגן, חוסר תנועתיות, כאבים ומחושים